Şaraplarımız Kim Yapıyor?

Yıl boyunca hem bağlar hem de üretim ile yakından ilgilenen şarap yapım ekibimizin başında İtalya’nın dünyaca ünlü, efsaneleşmiş Piemonte Bölgesi şaraplarının yapımında baş şarap yapımcısı olarak uzun seneler çalışmış Önolog Federico Curtaz bulunmaktadır. Önolog Federico Curtaz ve Bağ Sorumlumuz Çağrı Kurucu Yanık Ülke topraklarından gelen üzümlerin yeni damaklarda tekrar hayat bulmalarını sağlayan yaratıcı ekibimizdir.


Federico Curtaz CV

Fransa Alplerinde küçük bir köy olan Brusson’da doğdum.Ailemin Asti yakınlarında ki Monferrato’da ki üzüm bağlarında büyüdüm.

Bu bağlarda Barbera, Dolcetto, Moscato ve Nebbiolo’dan Piemonte’teye kadar yerel çeşitli şaraplar üretilmektedir.
Üniversiteye gidinceye kadar her yaz bu bağlarda çalıştım.

Asti’de ki tarım okulundan 1974 mezun olduktan sonra üniversitede Agronomi ve Şarapçılık bölümünü 1979 bitirdim.

Ağustos 1979 İngiltere’de Stratford yakınlarında ki Avon’da bira üretiminde kullanılan şerbetçiotu yetiştirdim.

Ekim 1980’de İtalya’ya geri dönüp Tarım Ekonomisi alanında yüksek lisanımı tamamladım.

Kasım 1980’den Eylül 1983’e kadar üniversiteye ait olan bağlarda ve mahzenlerde asistan olarak görev yaptım.
Asistanlığımın son zamanlarında okulda pratik ve teorik olarak ders verdim.
 
Eylül 1983’te Barberesco’ da ki Angelo Gaja üzüm bağlarında teknik şef olarak görev yaptım.Burada Costa Russi, San Lorenzo ve Sori Tildin şaraplarını ürettim.
Wine Spectator 1985 yılı bağbozumunda ürettiğim şarabı dünyanın en iyi şarabı olarak kabul etti.

Kasım 1984 Fransa Bordeaux’da da Medoc – Pomeral ve Saint Emilion’da bulundum.

1986’da Guido Rivella, Angelo Gaja ve Robert Mondavi ile Napa Valley’de çalıştım.

1986’da Chablis Burgundy’de Thierry Matrot ile şarap üzerine çalışmalarda bulundum.

1987’de Chateauneuf du Pape güneyinde ki Hermitage – Condrieu’da bulundum.

1988 yılında Angelo Gaja’ya ait olan 40 hektar üzüm bağını ekibimle birlikte yeniden düzenleyip dikimini gerçekleştirdim.

Eylül 1988’den Kasım 1991’e kadar “San Lorenzo The Birth of Great Wines” kitabı üzerinde çalıştım.İngilizce yayınlanan kitap daha sonra İtalyanca,Fransızca,Almanca,Japonica ve Çince’ye tercüme edildi.

1989 yazı boyunca Riesling Rhine and Mosel’de buludum.

1990 yazında Alsace’de bulundum.

Kasım 1991’de New York Marriot Hotel’de ünlü Gaja tadım gecesine katıldım.1000’e yakın konuk 1955,1961, 1964,1971, 1978, 1982, 1985 Gaja Barbaresco şaraplarını tadarken 2 saate yakın şarap üzerine konuşma yaptıktan sonra 20 dakika ayakta alkışlandım.

1996’da California’yı üçüncü defa ziyaret ettim.

1997’de Barbaresco ve Barolo bağbozumu bittikten sonra Gianpiero Romana ile birlikte bağ dikimi ve danışmanlık hizmeti veren Vitartes firmasını kurdum. Pio Cesare, Conterno Fantino, Paolo Saracco, Renato Ratti, Vietti, Villa Sparina ve daha bir çok markaya danışmanlık yaptım.

1999’da Avustralya’da Richard Smart ile birlikte İtalyan şarap çeşitleri ve tadları hakkında 6 konferans verdim. Richard Smart Avustralya’nın en etili tarım uzmanlarından biridir.Avustralyada “Bağların uçan doktoru”,”Ünlü Araştırmacı”, olarakta bilinir.Yazdığı kitaplardan en ünlüsü “Sunlight into the wine” dır.

2001’de İtalyanın kuzeyinden güneyine,Avustralya,Rusya ve Romanya’ya danışmanlık hizmeti veren Matura’ya katıldım. Alberto Antonini ve Attiglio Pagli ile birlikte geniş bir coğrafyaya danışmanlık hizmeti vermeye başladım.

2006’da serbest olarak Agronomi ve Şarapçılık üzerine çalışmaya başladım.Şarap üretiminin tüm aşamalarında asmadan şaraba kadar olan süreçler üzerine danışmanlık yaptım.

2007’de Tenuta di Fessina Sicilya’da kendi şaraplarımı üretmeye başladım.Ürettiğim şaraplar çok kısa sürede avrupa dergilerinden kabul gördü.

2012 yılında Akçura ailesi ile tanıştım ve gerçekten sıradışı olan Yanık Ülke Kula Bağlarını oluşturduk.